Wrocław, Kościół św. Michała Archanioła – ul. B. Prusa 78

Około 1120 r. Piotr Włostowic ufundował w tym miejscu opactwo benedyktyńskie św. Wincentego. Zespół klasztorny jako główną swą świątynię miał kościół pod wezwaniem Marii Panny i św. Wincentego. W 1529 protestancka rada miejska zdecydowała o zburzeniu klasztoru (przyczyną miało być zagrożenie miasta ze strony Turków, którzy w znajdujących się poza fortyfikacjami miejskimi murach kościelnych mogliby znaleźć schronienie; Turcy jednak skierowali się na Wiedeń), a w ciągu następnego półwiecza zbudowano tu najpierw kościół drewniany, a potem murowany.

W latach 1862-71 wybudowano kościół w obecnym kształcie według projektu Langera w stylu akademickiego neogotyku. W czasie budowy nastąpiło zawalenie się wieży północnej, którą ukończono jako niższą. W wyniku katastrofy odsunięto Langera od prac budowlanych, a dokończenie świątyni powierzono Lüdecke. Kościół był pierwszą dużą świątynią katolicką zbudowaną we Wrocławiu od czasów wcielenia miasta do Prus i stanowił symbol oporu katolików przeciw kulturkampfowi.

W czasie oblężenia Wrocławia pod koniec II wojny światowej kościół uległ tak znacznym zniszczeniom, że pierwotnie został przeznaczony do rozbiórki. W 1947 przekazany księżom salezjanom, którzy w ciągu następnych lat odbudowali go, założyli w sąsiedztwie swoje zgromadzenie zakonne oraz prowadzą w pobliżu Prywatne Gimnazjum Salezjańskie.

kosciol_michala_archaniola kosciol_michala_archaniola_1 kosciol_michala_archaniola_2 kosciol_michala_archaniola_3 kosciol_michala_archaniola_4 kosciol_michala_archaniola_5 kosciol_michala_archaniola_6 kosciol_michala_archaniola_7 kosciol_michala_archaniola_8 kosciol_michala_archaniola_9 kosciol_michala_archaniola_10 kosciol_michala_archaniola_11 kosciol_michala_archaniola_12 kosciol_michala_archaniola_13

Jak najszybciej dojechać z Twojej lokalizacji? Sprawdź na mapie:


Wyświetl większą mapę